Lista atrakcji

4 ostatnie sezony vs 4 ostatnie szare komórki - konkurs multimedialny

Odgaduj tytuły anime z 4 ostatnich kwartałów po kolejnych wskazówkach w formie wizualnej lub dźwiękowej, im mniej podpowiedzi Twoja drużyna będzie potrzebowała tym więcej punktów zgarniecie, ale uważaj, jeśli pospieszycie się z odpowiedzią i nie traficie stracicie szansę na punkty przy kolejnych wskazówkach. Wymagana jedna osoba ze smartfonem i działającym netem w drużynie.

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Ketzu

Bardzo spocony kahoot z Genshina

Myślisz, że znasz się na lore gry, znasz ciekawostki z bety lub po prostu chcesz się czegoś dowiedzieć i sprawdzić swoje szczęście w strzelaniu? Ten kahoot jest dla Ciebie, nie zapomnij zabrać ze sobą szczęście - na pewno się przyda!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Aki

Ciekawsza strona Studia Ghibli, czyli nie samym Miyazakim żyje człowiek

Wiedzieliście, że gdyby nie film dokumentalny o kanałach wodnych to pierwszy film Studia Ghibli nigdy by nie powstał? Albo, że u progu lat 2000 w studiu zapanował ogromny chaos spowodowany przez jeden z ich filmów? Przyczyną tego wszystkiego był współzałożyciel Studia Ghibli - reżyser Isao Takahata. Dlaczego Hayao Miyazaki nazywał go ''Potomkiem wielkiego leniwca'' i czemu jego filmy są tak odmienne od reszty anime tego studia? Na te i znacznie więcej pytań udzielę odpowiedzi, ukazując niezwykłą twórczość oraz osobliwy charakter tego reżysera jednocześnie podając nieznane szerokiej publice ciekawostki o Studiu Ghibli.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Fantastyczna Karczma

Co cię nie zabiję to cię...

... żartowałam. W świecie horrorów wszystko może cię zabić. Przekonaj się jak mało wiesz o czyhających na ciebie niebezpieczeństwach i tym jakich przedmiotów czy istot powinieneś się wystrzegać.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Agata

Co to za ilustrator?

Ilustracje to nieodłączna część naszego hobby. Tworzone są przez wybitnych artystów do anime, mang, novelek, gier czy nawet do spełnienia marzeń o byciu uroczą 2D dziewczynką. Czy jesteś jednak w stanie rozpoznać artystów po pojedynczych ilustracjach lub seriach, do których tworzyli? Przyjdź i zmierz się z innymi!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Lidiav

Co to za manga?

Interesujesz się mangami wydanymi w Polsce? Myślisz, że jesteś w stanie rozpoznać ją po opisie lub kadrze? Jeśli odpowiedziałeś na któreś z tych pytań "tak" - sprawdź się w naszym konkursie.

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Hagrid&Ayu

Co wspólnego mają fani anime z hipisami? Fandom, a subkulturowość

W tym panelu przekonamy się jakie podobieństwa i różnice ma fandom anime z hipisami, metalowcami czy innymi subkulturami. Przyjrzymy się socjologicznym definicjom i na podstawie ich razem ocenimy, czy można fanów anime nazwać subkulturą, innym pojęciem, czy może grupa ta całkowicie wymyka się poza definicje.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Bari

Cosplay - od czego zacząć?

Poznałeś hobby zwane "cosplay" i też chciałbyś mieć swój własny strój, ale nie wiesz od czego zacząć tę przygodę? Zapraszamy do nas na spotkanie! Na prelekcji przedstawimy czym tak naprawdę jest cosplay i dlaczego jest to bardzo fajne zajęcie zarówno dla młodszych jak i starszych osób. Porozmawiamy o tym, co oferuje nam to świetne hobby i jak dzięki niemu możemy się rozwijać nie tylko w zakresie robótek ręcznych – czy wiedzieliście, że niektóre związane z nim umiejętności możemy wpisać sobie do CV?!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Sharon, Kyakka

Cosplayerzy vs Zwierzęta - pozowanie z żywymi zwierzętami u boku

Marzysz o sesji zdjęciowej z psami, końmi bądź alpakami i nie wiesz jak się za to zabrać? Jak zapozować, żebyś zarówno Ty, jak i Twój futrzany model wyglądał dobrze w obiektywie? Czego nie robić w towarzystwie zwierząt? Co zrobić, aby zwierzę chciało współpracować? Na wszystkie te pytania poznasz odpowiedź właśnie na tym panelu! Przekonasz się, że pozowanie ze zwierzętami nie jest takie straszne, na jakie z początku wygląda. Poznasz kilka prostych trików, które ułatwią Ci pracę na wymarzonej sesji zdjęciowej!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Kasumi Jaeger

Cosplayowe tipy, które musisz znać!

Oto prelekcja dla wszystkich fanów cosplayu (tych doświadczonych i tych mniej). Niezależnie od tego, jakim typem cosplayera jesteś - napewno znajdziesz tu coś dla siebie! Przedstawię Ci kilka(naście) przydatnych tipów z przeróżnych dziedzin cosplayu, od szycia, poprzez makijaż, peruki czy zamawianie stroi lub materiałów. To co? Peruki pod pachę i lecimy w kolorowy świat kleju na gorąco oraz nici!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Yoru

Czy anime dziewczynki śnią o upadku Konstantynopola? - Spotkanie z Clio Aite i Lady Saffron

Historia wydaje się być hobby zdecydowanie męskim. W liceum na rozszerzeniu jest nie tylko niewiele osób, ale dość trudno tam szukać dziewczyn. Nie przeszkadza to jednak w istnieniu wielu pasjonatek nieustępujących wiedzą czy zapałem profesorom. Tsukimi ma zaszczyt gościć dwie takie osoby, a ich zainteresowania na starych dziejach się nie kończą, bowiem można wśród nich wymienić także gry strategiczne czy gry RPG. Do pytań, na które odpowiedzi możecie usłyszeć, należą między innymi: Co takiego zrobiła Wenecja w 1204, czy Astarion jest lepszy od Karlach oraz który klan najszybciej sformuje Japonię. Clio i Saffron serdecznie zapraszają!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Clio Aite, Lady Saffron

Czytam Dziwne mangi i może też będziesz chciał

Fascynującą podróż przez świat japońskich mang swoją wyjątkowością zadziwiają wszystkich czytających. Przedstawię kilka ciekawych tytułów które warto (a może tez nie warto) czytać i zachęce (lub zniechęce) do paru tytułów. Podziel się swoim dziwactwem!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Nokatoki

Dziki Gon, elfy i Wędrujący Żyd - Mahoutsukai no Yome, a brytyjski folklor

Jeżeli interesuje Cię które pomysły autorka Oblubienicy zaczerpnęła z baśni, legend lub wierzeń Wysp Brytyjskich, albo po prostu chcesz poznać folklor brytyjski to jest to prelekcja zdecydowanie dla Ciebie. Porozmawiamy czym elfy, które spotyka Chise, różnią się od tych znanych ze Śródziemia. Dowiesz się jaka postać łączy wydarzenia z Biblii z losami Ukochanego Dziecka Nocy. Poznamy też kolejną wersję Dzikiego Gonu

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Zdzichu

Ekstremalna Randomówka dla początkujących

Najbardziej losowy konkurs na jakim byliście. Czeka na was 50 najróżniejszych kategorii i wiele losowych efektów, które sprawią, że zwątpisz w deterministyczność tego świata i zaufasz rzutowi kostką w każdym aspekcie swojego życia.

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Miki

Elitaryzm w animacji - czy ma wpływ na fandom?

Na tym panelu omówimy skąd wziął się fenomen patrzenia na anime głównie pod kątem animacji, ocenianej i analizowanej w dużej mierze przez pryzmat indywidualnych twórców. Następnie podyskutujemy o tym, czy ten trend odcisnął się w jakimkolwiek stopniu na szerszym fandomie, i czy może wpłynąć pozytywnie albo negatywnie na nasze obcowanie z medium.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Kot

Fansubowe śmieszki poza kontrolą

Ciekawe i zabawne przypadki, kiedy tłumacze puścili wodzę fantazji, lub całkowiecie poświęcili wierność na rzecz humoru. Podczas oglądania tych perełek, będziemy mogli wspólnie przedyskutować, czy taka forma tłumaczenia jest wartościowa, czy powinna zostać zakopana i zapomniana.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Filipus Magnus

Gdy szkło, trawa, woda i rybki wypychają greckie posągi, muzykę z windy i przestarzałe komputery. Parę słów o kierunku "frutiger aero".

Pogadanka o zen, feng shui, ładnych rzeczach i co najważniejsze - wspomnieniach, które współdzielimy mimo tego, że się kompletnie nie znamy. Obierając estetykę vaporwave jako punkt wyjścia, opowiem dlaczego kierunek "frutiger aero" jest lepszy dla nas - ludzi - niż kwadratowe szare interfejsy, które wyparł. Jeśli Windows Vista, Nintendo DS czy przezroczyste opakowanie mydła z rybkami na etykiecie budzą w Tobie jakieś uczucia - to jest panel dla Ciebie!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Maryushi-san

Gensokyo powinno zostać zniszczone! Czy atak nuklearny na "Świat z Touhou" może się udać?

Wielu z nas kojarzy serię Touhou ze świetną muzyką i jej remiksami. Część z nas może zagrała w którąś z gier poświęconych tej serii. Są też nieliczni którzy zainteresowali się fabułą! Ci ostatni mogą wiedzieć że pomimo istnienia kontraktu na mocy którego Youkaie obiecały nie pożerać ludzi, ciągle im tym grożą! Natomiast “The Great Hakurei Barrier" mająca skutecznie chronić przed dostaniem się do lub z Gensokyo okazuje się zawodna. Załóżmy więc że pewnego dnia trafił tam obywatel USA…

Zapraszam na teoretyczną prelekcję gdzie postaram się odpowiedzieć na pytania: Czy Stany Zjednoczone Ameryki są w stanie ostatecznie rozwiązać problem Youkai-ów w Gensokyo? Czy ich arsenał nuklearny lub konwencjonalny wystarczy aby zrównać z ziemią tę krainę? Czy ewakuacja 10 tysięcy Homo sapiens przebywających w tej krainie jest możliwa?

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Tofik

Haikyuu - czy i jak wpłynęło na prawdziwą siatkówkę?

Seria o niewysokim, lecz wielkim sercem rudzielcu podbijającym siatkarskie parkiety dobiegła już końca. Jednakże jej wpływ nadal możemy obserwować na prawdziwych siatkarskich halach. Ilu chłopców chwyciło za piłkę do siaty pod wpływem mangi, co jest grane na meczach Japonii i czy libero Zaksy Kędzierzyn-Koźle potrafi zrobić Rolling Thunder - tego wszystkiego dowiesz się z tej prelekcji!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Orzi

Hazard, nacjonalizm i... gry gacha? - krótka historia (prawdziwej) yakuzy

Zorganizowana przestępczość występuje powszechnie na całym świecie. Trudno jednak o przestępczość bardziej zorganizowaną niż japońska yakuza. Gangsterzy z kraju kwitnącej wiśni to prawdziwy fenomen na skalę światową. Chociaż obecnie nie są tak potężni i bezczelni jak w czasach swojej świetności, wciąż mają realny wpływ na życie zwykłych Japończyków, gospodarkę, a nawet politykę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii japońskiego kryminalnego podziemia, ta prelekcja jest właśnie dla ciebie.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Shadez

Historia memów

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd wzięły się pierwsze memy i chcielibyście zgłębić historię tych tworów Czy jesteście ciekawi, jak powstawały i ewoluowały popularne memy z przeszłości np co było przed Rickrollem? Jeśli tak, to zapraszamy na panel, gdzie odkryjemy genezę starych, memów, oraz ułożmy je na osi czasu.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Madok

Hōshanō - czyli słodko-gorzka miłość Japończyków do atomu

Atom - najbardziej tajemnicza rzecz z której ludzkość ma wiele pozytywnego jak i negatywnego użytku. Jest to również symbol statusu naukowego oraz gospodarczego. W czasie tej prelekcji omówimy japoński wkład w historię fizyki jądrowej, jakie sukcesy w niej zdobyli, co stracili w wyniku jej niewłaściwego użytkowania oraz jak atom odcisnął się w Japońskiej kulturze Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś ciekawego to nie czekaj! Przyjdź i wejdź w niesamowity atomowy układ otaczającego nas świata

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Amder

Initial BEAT - omówienie kultury eurobeatowej

Muzyka, dzięki której samochód dostaje dodatkowego kopa? Jeżeli faktycznie istnieje taki gatunek, to jest nim z pewnością eurobeat! Na tym panelu porozmawiamy o genezie tej nazwy, popularyzacji eurobeatu w Kraju Kwitnącej Wiśni oraz o tym jak stał się on częścią kultowego soundtracku Initial D.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Roshek

Jak nazistowcy zbrodniarze zmienili zakończenie Evangeliona?

W 1930 roku niemiecki chemik Gerhard Schrader rozpoczyna pracę w zakładach IG Farben. Jego marzeniem jest zakończenie głodu na świecie. Pół wieku później Chizuo Matsumoto zakłada w Tokyo szkołę jogi. Jego marzeniem jest zniszczenie świata. Około 15 lat później Hideaki Anno pod wpływem narodowej tragedii przepisuje na nowo zakończenie swojego najnowszego anime o mechach. W jaki sposób te wydarzenia są ze sobą powiązane? Czy prowadzący oszalał? Historia którą zamierzam opowiedzieć wydaje się niewiarygodna, ale przysięgam że to wszystko Najwyższa Prawda.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Shadez

Jak przejść drogę od magicznej dziewczynki piekarza do monarchy na swoim domowym stole - o serii gier planszowych Magical Bakery/Kingdom

Może być to zaskoczeniem po tym że na konwentowych salach J-games są same gry co mają setki lat, ale japonczycy tak naprawdę produkują także modern planszówki. Jest ich zaskakująco dużo, ale dosyć wyróżniająca się tematyką uniwersum i stabilnym zajmowaniem wysokich miejsc w rankingach jest seria Magical Bakery/Kingdom. Jeśli marzyliście kiedyś o świecie w którym pełno magii i pieczywa (a także piekarnianej magii!) i chcieliście przejść podróż od początkującej pracownicy piekarni aż do uwielbianej przez lud królowej, to zapraszam - przedstawie wam co wchodzi w skład tego uniwersum, gdzie nabyć te gry planszowe mieszkając w Polsce, oraz udostępnie przetłumaczone przeze mnie cyfrowe instrukcje, które umożliwią wam zagrać w nie na waszym własnym stole.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: otoshigami

Jak przeżyć japońskie lato (spoiler: nie da się)

Czasami myślisz, że polskie lato jest nie do zniesienia? W takim razie zapraszamy do Japonii - mamy 100% wilgotności powietrza, 40 stopni na zewnątrz i duchotę niepozwalającą oddychać. Czy mimo tego jest sens wybierać się tam na wakacje? Odpowiedź brzmi nie... ale próbować można! Zapraszam do zapoznania się z kilkoma poradami, dzięki którym uciążliwe japońskie lato stanie się trochę bardziej znośne.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Shippo

Jak Studio Ghibli zniszczyło swoją przyszłość

Blokada kreatywności i własnego stylu, nagłe zmiany decyzji, a finalnie śmierć jednego z reżyserów z powodu słabych warunków pracy. To tylko jedne z powodów, dla których wielu twórców odeszło z legendarnego studia Ghibli, pozbawiając je w ten sposób następców, którzy mogliby zastąpić Hayao Miyazakiego. Jak po odejściu potoczyły się ich kariery i jaka przyszłość czeka najpopularniejsze japońskie studio?

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Fantastyczna Karczma

Jak wnieść cosplay na wyższy poziom?

Masz już jakieś doświadczenie w cosplayu, wiesz co chcesz robić, ale zależy Ci aby ciągnę rozwijać swoje umiejętności i iść do przodu? Oto prelekcja dla ciebie! Opowiem Ci jak posiadająć już pewną bazę umiejętności wyeksponować je i wprawić innych w jeszcze większy zachwyt swoimi pracami!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Yoru

Jak zacząć rysować i na czym się skupić (Manga, Komiks)

Jeżeli lubisz rysować nie zależnie czy masz duże, czy małe doświadczenie, a chcesz nauczyć się kilka prostych tricków jak poprawić swoje rysunki, to atrakcja dla ciebie. Na prelekcji zostaną omówione najczęstsze błędy w rysowaniu, zasady perspektywy, kompozycja, różnorodność naszych prac i inne. Zachęcam każdego chętnego do przyjścia posłuchania i dowiedzenia się czegoś ciekawego.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: polokot

JAK ZOSTAĆ JAPOŃSKĄ KSIĄŻKARĄ - PORADNIK DLA OPORNYCH

Mieliście kiedyś taką myśl: przeczytałbym sobie Mushoku tensei, albo bakemonogatari, albo Oregairu, ale nie wiem gdzie znaleźć. Nie nie mieliście? No to cóż dla założenie opisu tego punktu programu miejcie takie myśli, bo panel skupi się na tym gdzie szukać Light novelki (czy to oficjalnie, czy nieoficjalnie, czy po polsku, angielsku, a nawet japońsku) oraz od czego warto rozpocząć przygodę z nieciężkimi powieściami.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Kodjax

Jaki to materiał? Praktycznie o szyciu w cosplay'u

Czy stałeś kiedyś przed wyborem, który materiał w hurtowni zakupić do kolejnego szyciowego projektu i nie bardzo wiedziałeś jaką decyzję podjąć? Tkanina i dzianina to dla ciebie to samo, a bawega to Twoim zdaniem technicznie rodzaj materiału? Wątek, osnowa, nitka prosta, gramatura, dodatek elastanu - wiesz, czym są w ogóle te pojęcia i jak mogą ci się przydać? Jeśli na któreś z tych pytań pojawiły się w Twojej głowie wątpliwości zapraszam na prelekcję, na której chętnie wszystkie je rozwieję! Pogadamy dużo o najpopularniejszych materiałach, na których chętnie pracują cosplayerzy, jakie są między nimi różnice i jak dobrać odpowiedni do swojego projektu, aby nie żałować.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Sharon

Japonia kocha przyrodę - czyli o naturze w japońskiej sztuce i kulturze

Japończycy od wieków cenili sobie swoją przyrodę i krajobraz, dedykując im wiele obrazów, poematów i innych dzieł sztuki. Na świecie znane są japońskie ogrody i japońskie walki chrząszczy. Motywy zaczerpnięte z przyrody można spotkać na kimonach i w wystrojach wnętrz. Nawet w mandze i anime częste są sceny w których to otoczenie odgrywa ważniejszą rolę od ludzkich postaci. Na tym panelu omówimy japońskie spojrzenie na naturę i postawę pełną szacunku wobec przyrody. Panel poprowadzi dwóch wykształconych przyrodników.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Daria, Dominik

Japońskie gry rpg warte uwagi

Zapraszam na panel, na którym pokażę wam mniej popularne japońskie gry RPG warte uwagi i porozmawiamy sobie o nich.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Dafyt

Jesteś Bogiem! Uświadom to sobie... I komuś innemu - stwórz swój własny isekai

Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest tworzyć własne anime? Może lubisz w wolnym czasie wymyślać różne scenariusze lub historie, a może po prostu jesteś fanem gatunku isekai, albo masz bujną wyobraźnie? Nieważne którą z tych rzeczy posiadasz, napewno odnajdziesz się na tym konkursie! Zapraszam serdecznie na konkurs na wymyślenie swojego własnego isekaia!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Cinek

Język i kultura chińska w Genshinie

Zastanawiacie się ile wspólnego mają prawdziwe Chiny z Liyue? A może macie problem z wymawianiem imion tamtejszych postaci? Ten panel już śpieszy wam z pomocą! Zapraszam wszystkich zainteresowanych Chinami, a także każdego, kto chciałby poszerzyć swoje horyzonty.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Tina

Kalambury

Klasyczny konkurs, w którym bez użycia słów musisz pokazać swoim kolegom i koleżankom z drużyny nazwę anime. Zbierz znajomych i wpadaj!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Meffu

Kawaii maskotki których nie znasz a potrzebujesz

Wiele osób słyszało o tym, że Japończycy absolutnie uwielbiają najróżniejsze maskotki. Skąd jednak wziął się ten fenomen i czemu stał się aż tak bardzo popularny? Podczas tej prelekcji przeanalizujemy sobie to zjawisko i przedstawimy paru najciekawszych i nietypowych przedstawicieli gatunku!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Shippo

Kolej na Anime - Anime na Kolej; czyli o transporcie szynowym w Mandze i Anime

W Japonii kolej stała się nieodłącznym elementem życia. Przez lata była i jest inspiracją dla wielu twórców z różnych dziedzin kultury i sztuki; zwłaszcza dla twórców mang oraz anime. Dzisiaj omówimy wybrane tytuły gdzie motyw pociągów występuje oraz jaką mają symbolikę

Prelekcja jest skierowana nie tylko dla osób które mają styczność z tą formą transportu na co dzień, ale również dla osób którzy korzystają z jej usług od święta

Więc na co czekasz? Przyjdź i przeżyj kolejową przygodę swojego życia

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Amder

Konkurs wiedzy z japońskiej muzyki

Jedyne co leci na twoich głośnikach to japońskie klimaty? Słuchasz każdego gatunku muzyki? W takim razie zapraszam na konkurs zgadywania japońskiej muzyki!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: MaYxS

Koszykarska post-apokalipsa, duchowe spaghetti i cudowne leki na zaparcie – przegląd najbardziej absurdalnych indie gier rpg

Standardowe opowieści o magii i mieczu czy nastolatkach walczących z demonami w urban fantasy przejadły ci się do tego stopnia, że zaczynasz tracić wiarę w kreatywność twórców gier Jrpg? Szukasz czegoś świeżego, co przerwie te monotonię? Wskakuj więc na tratwę ze swojego starego i spłyń ze mną w dół niezależnej rzeki, gdzie szaleństwu nie ma końca! Dowiedz się, jak wsad do kosza mógł wywołać kataklizm na światową skalę, ile sensu mogą mieć losowo generowane dialogi w plastelinowym świecie i jakie konsekwencje może mieć niespodziewane spotkanie z pewnym sławnym hydraulikiem. Tylko uważajcie, by po drodze nie zdeptać żadnych trawników!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Goge

Księżycowy konkurs wiedzy z anime i nie tylko

Konkurs z księżycem w nazwie sprawdzający wiedzę z obszaru anime, mang i szeroko pojętego industry. Wiele zaskakujących i pełnych absurdu kategorii. Zbuduj zespół i weź udział w wiedzówce, w której twoimi przeciwnikami są zarówno inne drużyny jak i same reguły gry.

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Kuba

Lalki o głowach wielkich niczym dynia - o lalkach Pullip, czyli kolekcjonerskich fashion dolls

Dyniogłowe, kolekcjonerskie, zahaczające o Twoje ulubione serie animu, brandowane ulubionymi postaciami z Sanrio, ale też noszące Twoje wymarzone lolicie sety…i nie tylko! Luźny wykład o lalkach Pullip oraz ich całym drzewie genealogicznym wraz z pokazem kolekcji~

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: marnie

Magią i mechem

Czy mechy i magia mogą iść ze sobą w parze? Okazuje się, że jak najbardziej! Co więcej – powstałe w ten sposób serie często odznaczają się nad wyraz pomysłowymi światami, magicznymi systemami czy konceptami na to, jak mechaniczne giganty mają właściwie działać. Zapraszam na panel na którym pokrótce przedstawię najciekawszych przedstawicieli podgatunku mecha fantasy i opowiem, dlaczego warto nimi się zainteresować, nawet jeśli na co dzień stronicie od serii z dużymi robotami.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Goge

Makijaż cosplay vs codzienny

Pogadajmy o makijażu do stroju z innej perspektywy - czy istnieją różnice między naszym codziennym makijażem, a takim który wykonujemy na konwenty, sesje zdjęciowe bądź nagrania na TikToka? Jeśli tak, to gdzie można je dostrzec, tylko w samym jego aspekcie wizualnym? Rozpocznijmy bitwę na makijaże i przegadajmy temat wspólnie!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Sharon

Muzyczne anime na przestrzeni czasu

Czy Bocchi the Rock można nazwać nowym K-ON? Czy tworzenie muzyki do animowanych serii daje artystom większy rozgłos niż kiedyś? Na te i więcej pytań odpowiedzi znajdziemy podczas panelu!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: torcia

Najbardziej poszkodowany twórca anime? Reżyser Black Lagoon i jego filmy

Odejście ze studia Ghibli, pisanie scenariuszy do psiej wersji Sherlocka Holmesa, a ostatecznie zekranizowanie przygód pirackich najemników i stworzenie filmu o Drugiej Wojnie Światowej. Sunao Katabuchi nie miał łatwego życia, jednak to właśnie dzięki temu wypracował swój charakterystyczny styl, który wraz z jego filmami zdecydowanie warto poznać.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Fantastyczna Karczma

Najciekawsze miejsca, w które można wsadzić bambus. - przegląd dalekowschodnich metod tortur, kar cielesnych i egzekucji

Robienie sobie nawzajem krzywdy to dziedzina, w której ludzkość od zawsze wykazuje się nieskończonymi pokładami kreatywności i entuzjazmu. Nie inaczej jest w przypadku ludzi z dalekiego wschodu. Przez wieki mieszkańcy Azji wynaleźli setki wymyślnych sposobów na zadawanie śmierci i cierpienia przestępcom, jeńcom wojennym, czy przypadkowym przechodniom. Na tej prelekcji poznacie efekty tej kreatywności, od starożytności do czasów współczesnych.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Shadez

Najgrubsza Książka z Adaptacją Anime

Minoru Kawakami to autor lekkich powieści, ale na pewno nie w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo prawie wszystkie jego książki to kolosy posiadające ponad 1000 stron. Zapraszam na panel o jednym z najbardziej rozbudowanych światów w anime i książkach.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Wulgi

NAJLEPSZE STOPY W ANIME - konkurs stupkowy dla prawdziwych koneserów

Screenówka dla prawdziwych koneserów, którzy wiedzą co w anime liczy się najbardziej i pachnie najpyszniej Zbierz kolegów i przyjdź zawalczyć o miano największego degenerata na sali!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Bari, Tlen

Najpotężniejszy od początku

„Czy naprawdę myślałeś, że wystarczy przebić mi serce, żeby mnie zabić?” Panel o anime, w których główni bohaterowie nie mają sobie równych. Szukasz nowego tytułu w tej tematyce? Może chcesz, wdać się w dyskusji pod koniec panelu kto jest najpotężniejszy? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to wiedz, że ta prelekcja jest dla ciebie!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Neree

Największe Animcowe Zaskoczenia i Rozczarowania

Często, oglądając pierwszy odcinek anime, spodziewamy się poziomu serii którą dostajemy. Jednak, w historii anime, zdarzały się przypadki w których tytuł stawał się z czasem niespodziewanie lepszy, a nawet i gorszy. Zdecydowaliśmy zebrać dane statystyczne i przedstawić Wam anime w przeciągu ostatnich 10 lat, w których był największy wzrost albo spadek ocen, względem pierwszego i ostatniego odcinka. Jednocześnie omówić, co było powodem takiej różnicy ocen.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Piej-man

Nauka rysunku i kompozycji na podstawie popularnych stronach mang

Na podstawie kilku wybranych stron najpopularniejszych mang (Naruto, Dragon Ball, One Piece i inne) omówię jak zostały zakomponowane i dlaczego. Skupiając się głównie na aspektach rysunkowych, ale również czasami w odniesieniu o szerszy kontekst do historii, ale nie trzeba się martwić znajomością mang nie jest wcale wymagana. Więc jeżeli chcesz zacząć rysować komiksy, albo mangi, lub już coś tworzysz, jest to prelekcja dla ciebie by poszerzyć wiedze i czegoś ciekawego się dowiedzieć.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: polokot

Nie mam czasu, jadę czołgiem - o fenomenie Girls und Panzer

Anime jest jak każdy widzi. Bywa i tak że człowiek obyty już danym medium trafi na coś, co go kompletnie zaskoczy. I w ten sposób widz trafia na serię, gdzie licealistki rywalizują między sobą... w jeździe czołgiem. Co za poroniony, absurdalny, genialny i absolutnie satysfakcjonujący w oglądaniu pomysł. Mam nadzieję że w trakcie tej prelekcji przekonam was do sięgnięcia po świat, gdzie normalnym są szkolne zawody w trakcie których zobaczymy czołgi z lat 40 ubiegłego wieku. Jak ten sport działa? Dlaczego szkoły są na gigantycznych lotniskowcach? W jaki sposób to anime pomogło uratować pewien zabytek? I czemu ten czołg driftuje? To wszystko i jeszcze więcej. Widzimy się na miejscu. Panzer Vor!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Yoda

Nienawidzę anituberów i teraz ty też będziesz

Oglądasz jakichś anituberów? Nawet, jeśli nie, to na pewno jakichś kojarzysz. Nie wszyscy z nich jednak robią najlepszy czy rzetelny kontent. Na tym panelu opowiemy sobie trochę o historii polskiego anitube'a, weźmiemy pod lupę kilku youtuberów, prześledzimy ich twórczość i dramy, oraz powiemy sobie kogo lepiej nie wspierać

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Vex

"O nie, znów ten odcinek z tłustym czwartkiem" - jakie typowe odcinki pojawiłyby się w polskim anime

Będąc w społeczności widzów anime, często słyszy się słowa: "O nie, znów ten odcinek z klubem/festiwalem szkolnym lub letnim/wypadem do gorących źródeł". Tylko są to typowe rzeczy dla Japończyków, które zdarzają im się regularnie i są normą. A jakby tak odwrócić pałeczkę. Jakby tak powstawało szkolne anime w Polsce o Polakach. Jakie typowe dla nas wydarzenia byłyby denerwujące dla obcokrajowców: Tłusty czwartek? Majówka z grillem? Dożynki z Disco Polo? Czy może ojciec oglądający w Boże Narodzenie “Znachora” po raz 867?

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Piej-man

O psie który podbił Japonię – fenomen „A Dog of Flanders”

Nie jest tajemnicą, że Japończycy dobrze znają i szanują wiele spośród najsłynniejszych dzieł literatury zachodniej. Jednak mało które z nich okazało się takim fenomenem jak niewielka, mało znana książeczka: „A Dog of Flanders”, autorstwa brytyjskiej pisarki Marii Louise de Ramee. Historia małego chłopca imieniem Nello i jego psa, Patrasche, stała się dla Japończyków - bez cienia przesady - pozycją kultową, która nadal porusza kolejne ich pokolenia. Odniesienia do tego utworu można znaleźć w wielu japońskich produkcjach. Nello i Patrasche często pojawiają się również w reklamach popularnych tam produktów, a ostatnio zainspirowali nawet krótką serię animacji promującą pewną kultową serię japońskich gier. Ich historia doczekała się też, oczywiście, kilku różnych adaptacji anime, które - jako jedyne na całym świecie - zachowują w niezmienionej formie jej oryginalne zakończenie. Dlaczego jednak ów tytuł tak mocno fascynuje i ekscytuje Japończyków, że wielu z nich odbywa wręcz pielgrzymki do ojczyzny Nello i jego psa? Tego dowiecie się na tym panelu! Zapraszam serdecznie!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Goge

Od umami po tatemae: Japonia w dziesięciu słowach.

Pewnie każdy słyszał i zna takie słowa jak: anime, gejsza, kawaii czy bushido. Można jednak podejść do opisu Japonii od innej, mniej popularnej strony. Wybrałem kilka słów, które lubię i z których każde zaprowadzi nas w jakiś interesujący rejon Kraju Kwitnącej Wiśni. Zapraszam na wykład (i rozmowę!) o kulturze, społeczeństwie, jedzeniu, filozofii i estetyce.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Jarek "Healer" Ścibiorek

Odkrył jeden prosty sposób jak przy pomocy anime polubić muzykę klasyczną [ZOBACZ JAK]

Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest tworzyć własne anime? Może lubisz w wolnym czasie wymyślać różne scenariusze lub historie, a może po prostu jesteś fanem gatunku isekai, albo masz bujną wyobraźnie? Nieważne którą z tych rzeczy posiadasz, napewno odnajdziesz się na tym konkursie! Zapraszam serdecznie na konkurs na wymyślenie swojego własnego isekaia!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Cinek

Openingi i endingi dla początkujących

Znany i lubiany konkurs zgadywania utworów z anime w wersji uproszczonej - stworzonej z myślą o osobach, które nie czują się najmocniejsze w typowej konkursowej rywalizacji, a też chciałyby mieć fun zgadując piosenki z ulubionych serii! Do wzięcia udziału wystarczy Ci telefon z internetem i chęć dobrej zabawy.

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Nori, Psotka

Openingi i endingi dla zaawansowanych

Znany i lubiany konkurs zgadywania utworów z anime. Do wzięcia udziału wystarczy Ci jeden telefon z internetem na drużynę i chęć do dobrej zabawy!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Fabian

Ostatnia Fantazja, która zdefiniowała japońskie RPG - przegląd serii Final Fantasy

Final Fantasy - 36-letnia seria, jeden z ojców gatunku jRPG, a na pewno jego najbardziej znany przedstawiciel. Zapraszam na przelgąd serii gdzie dowiesz się o głównych grach, co ważniejszych spinoffach, oraz czy w sumie warto zaczynać przygodę z Ostatnią Fantazją.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Ludek

Panel o robieniu setów zdjęciowych w domu

Strój juz jest, ale zdjęć brak? Przyjdź i dowiedz się jak zbudować ciekawe tło do zdjęć w swoich czterech ścianach, poznając użyteczne triki i pomysły na to jak zacząć tworzyć własne cosplayowe sety zdjęciowe.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Yukeshiro

Pedro Pascal jako... tyranozaur? - dinozaury i inne prehistoryczne stwory w japońskiej kulturze

Choć dinozaury wyginęły już 66 milionów lat temu, to do dziś fascynują dziesiątki jeśli nie tysiące osób. Zresztą nie tylko one - mamuty, gigantyczne bezkręgowce czy inni przedstawiciele prehistorycznej fauny rozpalają umysły wielu ludzi. A teraz co by z tego wyszło jeśli do równania dodamy anime? Rezultaty mogą być niezwykle zaskakujące. Twój stary tyranozaur? Dinozaurze Yu-Gi-Oh!? I co z tym wszystkim mają wspólnego pokemony? To, a nawet jeszcze więcej. Zapraszam.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Yoda

Pianka EVA bez tajemnic

Pianka EVA to jeden z najpopularniejszym materiałów używanych przy tworzeniu kostiumów. Jest łatwo dostępna i całkiem prosta w obsłudze. Dobrze pracuje się z nią zarówno mając zerowy warsztat narzędzi jak i dodając do pracy profesjonalny sprzęt. Można z niej zrobić niemalże wszystko – od małych dodatków po wielkie pancerze i bronie! Na tej prelekcji dowiesz się wielu rzeczy o tym materiale. Gdzie kupić? Jak z nim pracować? Jakie narzędzia są niezbędne, a jakie są doskonałym dodatkiem usprawniajacym prace? Będzie także możliwość zobaczenia na własne oczy wzorników i próbek oraz przykładów prac z wykorzystaniem tej pianki!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Wi Cosplay

Piły, wulgarność i toksyczne matki - szaleństwo Tatsukiego Fujimoto w pigułce

Szybki przegląd i analiza prac Tatsukiego Fujimoto, popularnego w polsce autora takich mang jak: Chainsaw Man, Fire Punch i Żegnaj Eri. Panel skupi się na cechach szczególnych mangaki, jego rozwoju i wpływie na współczesny rynek mangi.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Tlen

Plug Suits and Spiral Power: Appreciating GAINAX

From sword-flying bunny girls of Daicon IV to the exploration of adolescence and growing up through broken relationships of FLCL, GAINAX has always brought us some of the most innovative and impactful shows that have shaped the anime landscape since the 1980s and up until the late 2000s. Come join us for a deep dive into the studio's best hits and lesser known, incredible works that flew under the radar of your average anime fan!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Melody

Pluszaki za drobniaki, czyli jak zamawiać z Taobao

Merch z Chin zazwyczaj kojarzy się z tanimi akrylowymi brelokami albo niskiej jakości dakimakurami. Co jeżeli powiem wam jednak, że można tam też znaleźć licencjonowane figurki, pluszaki i gadżety w cenie hamburgera z maka? Na tym panelu pokażę wam jak od podstaw złożyć swoje pierwsze zamówienie na tym chińskim portalu. - od samego poruszania się po portalu aż po wysyłkę do kraju.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Kyuko

Po ilu pikselach rozpoznasz opening?

Pomijasz openingi do anime? Nie? To świetnie się składa! Screeny z openingów w tym konkursie nie wzięły rutinoscorbinu i są niewyraźne a twoim zadaniem jest rozpoznać z jakiej bajki pochodzi dane zdjęcie. W konkursie wymagany jest telefon z dostępem do internetu.

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Iguana, Eki

Podróż do Japonii na własną rękę, zorganizować samemu wyjazd do Kraju Kwitnącej Wiśni

Interesujecie się Japonią? Chcecie zobaczyć kwitnące wiśnie? Skosztować miejscowych przysmaków? Wejść na majestatyczną górę Fuji? Nie interesują Was schematyczne wyjazdy oferowane przez biura podróży lub nie macie wystarczająco zasobnego portfela na wykupienie zorganizowanej wycieczki? To dobrze trafiłliście! Postaram się szczegółowo opowiedzieć jak zorganizować od początku do końca swój własny wyjazd, na co w szczególności zwrócić uwagę, co warto na miejscu zrobić (a czego wręcz przeciwnie) oraz jak wszystko to spiąć w przyjemnym dla oka budżecie. Serdecznie zapraszam.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Agent431

Podsumowanie konwentu

Oficjalne zamknięcie konwentu, podczas którego na warsztat weźmiemy liczby, statystyki, sukcesy, porażki, wasze pytania, nasze odpowiedzi, a także - wspólne dla nas wszystkich - nadzieje na przyszłość.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Organizacja Tsukimi

Pokaz nagrodzonych anime krótkometrażowych

Obejrzyjmy wspólnie selekcję utytułowanych anime szortów takich jak “Takano Intersection”, “Gotcha!”, “Pui Pui Molcar” czy "Mt. Head". Powiemy sobie parę słów o każdym z nich i co czyni je wartymi uwagi. Wykorzystamy je też jako punkt odniesienia do opowiedzenia szerzej o rynku krótkometrażowych anime, co go charakteryzuje, jakie formaty można na nim spotkać i gdzie szukać treści dla siebie.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Kot

Pokaz taneczny "Rinceni kosmiczni tancerze " i warsztaty taneczne

Rinceni - niezwykła kosmiczna rasa posługująca się tańcem jako mową. Przedstawiamy ich historę, a następnie zapraszamy do wspólnego tańcowania.

Rodzaj: Warsztaty
Prowadzący: RubiRin - Sekcja taneczna Śląskiego Klubu Fantastyki

Porozmawiajmy o horrorach - najgorsze Animal Attack

Krótka pogadanka o tym dlaczego nie powinno się spać na lekcjach biologii, ćpać podczas pisania scenariuszy oraz dlaczego horrory typu Animal Attack nigdy nie powinny być źródłem wiedzy o zwierzętach.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Agata

Posłowie, czyli czemu warto czytać powieści lekkie do deski

Zbliżają się wybory, nie ma to nic wspólnego z tym panelem. Tutaj będziemy rozmawiać o light novelkach, a dokładniej o notkach od autorów na końcu tomów. Dlaczego warto je czytać? Jak zrobić carbonarę? Co autor miał na myśli? Postaram się odpowiedzieć na niektóre z tych pytań.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Tomek

Postaciówka w 5 smakach

Czy kiedyś będąc na zwykłej postaciówce, uznałeś po czasie że chciałbyś coś podobnego ale z jakimś twistem? W takim razie trafiłeś w dobre miejsce, zgaduj postacie po broniach, fryzurach, ubraniach czy też oczach. Jeżeli jesteś spostrzegawczy i zauważyłeś brak kategorii 5, to żeby się dowiedzieć będziesz musiał się przekonać na żywo 😉.

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Kon

Projekcja からめる

Lubicie urocze animowane kotki, aksolotle, pingwiny i inne słodkie zwierzaki? A co powiecie na połączenie tego z absurdalnym japońskim humorem i losowymi wybuchami? Zapraszam na projekcję sketchów karameru!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Szyba

Przegląd mang typu świeże

Szukacie jakiś nowych mang do czytanie? Dobrze trafiliście zrobimy sobie szybciutki przegląd (jak czas da) ponad 100 tytułów, które zaczęły wychodzić w tym roku.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Błążej

Przegląd najnowszych mang shoujo

Czytasz mangi shoujo? Zastanawiasz się, co ostatnio wyszło ciekawego, albo co mają teraz do zaoferowania magazyny dla dziewczyn? Jakie mangi są popularne i mają szansę na adaptację anime? Na tym panelu omówimy sobie to wszystko, skupiając się na magazynach Hana to Yume, Betsuma, Betsucomi, Lala itp.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Daria

Savoir-vivre w świecie cosplay

Cosplayer w miejscu publicznym to nie zawsze sytuacja oczywista dla każdego przechodnia. Dziwne sytuacje w kawiarniach, na dworcu, proszenie o niechciane zdjęcie... Jak się zachować w niekomfortowych sprawach? Nie jesteś cosplayerem? Ten panel jest również dla Ciebie! Dowiesz się jak odpowiednio reagować, kiedy widzisz swoją ulubioną postać na konwencie lub na mieście!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Tonayo

Screenówka animcowa - tsuki Edition

Klasyka konkursów czyli zgadnij anime gdzie będą sceny z księżycem w tle. Przed wyruszeniem na konkurs zgromadźcie się w drużynie. Bajki do 15 lat wstecz.

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Kondziu

Screenówka anime

Tradycyjy konwentowy konkurs polegający na rozpoznawania anime po pojedynczym ujęciu.

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: L3SIU

Screenówka z japońskich gier wideo

Klasyczna screenówka z japońskich gier wideo. Pojawią się na niej zarówno najbardziej kultowe gry, jak i mniej popularne tytuły znane tylko zatwardziałym wyjadaczom gatunku.

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Dafyt

Senbazuru - tysiąc barwnych żurawi

Origami. Piękno tej praktyki polega na tym, że jest otwarta na wszystkich. W tej dziedzinie nie ma uprzywilejowanych. Poznaj historię origami, jego pierwotne przeznaczenia i wartości, które można czerpać z tej czynności po dziś dzień. Odkryj znaczenie barw i wzorów. Dowiedz się, jakie znaczenie skrywa się za piękną postacią żurawia.

Całość zapieczętuje stworzony przez Ciebie wyjątkowy ptak.

Rodzaj: Warsztaty
Prowadzący: Misty Khaito

Serduszka, cukier i trzymnie się za ręe - panel o uroczych mangowych romansach

Masz dosyć komedii romantycznych, w których autorzy zapomnieli o tym, że mają być "romantyczne"? Męczą cię tanie dramy w romansach? Zapraszam na panel, gdzie postaram się przedstawić parę tytułów, od których dostaniecie cukrzycy i chętnie podyskutuję o innych rekomentacjach!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Szyba

Shaman King - czyli jak zamknąć kultury z całego świata w jednej serii...

Każdy słyszał o Królu Szamanów, ale jak wielu z Was zastanawiało się nad ilością nawiązań kulturowych w tym uniwersum? Prelekcja przybliży najciekawsze przykłady nawiązań do prawdziwych wierzeń i legend z całego świata. Znajdzie się też chwila na dyskusję o jakości samej adaptacji, oraz kilka słów o spin-offach.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Axer

Skąd się wzięły te dresy, czyli trochę o lore Re:Zero

Jeżeli chcecie poznać odpowiedź na powyższe pytanie, albo dowiedzieć się kiedy obudzi się ta niebieskowłosa dziewczyna, której imienia nie pamiętam, czy po prostu posłuchać o rzeczach z uniwersum cierpiącego dresiarza to zapraszam na ten panel.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Kodjax

Składamy origami - króliki na księżycu

Podczas warsztatów będziemy składać z papieru króliki na księżycu w duchu Tsukimi. W zależności od tempa pracy możemy również złożyć inne zwierzęta.

Rodzaj: Warsztaty
Prowadzący: Zmoosp

Swoje Nintendo DS & 3DS wciąż trzymam pod poduszką... REMIX!

Wydawcom nie zależy żebyście grali w te same gry. W ich interesie jest zmusić was do kupowania tylko aktualnych tytułów. Pomimo że część starych gier otrzymuje reedycje często przechodzą one bez echa. Dziś zabiorę was w podróż po cmentarzysku Nintendo. Opowiem wam o zapomnianych i nieodkrytych perełkach na konsole DS & 3DS. Czyżby wyłączeniu cyfrowego sklepu dla tych konsol, część gier przepadła na zawsze? Zapalimy im wspólnie świeczkę a później powiem wam czy jest jeszcze szansa w nie zagrać. REMIX! Jest to wersja prelekcji z uwzględnieniem głosowania publiczności które odbyło się podczas poprzedniej wersji tego panelu.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Tofik

Szalona wiedzówka MIDI - zgadnij muzykę odtwarzaną z nietypowego kontrolera

Porzucony przez Valve Steam Controller oferuje wiele ciekawych funkcji. Jedną z nich jest możliwość odgrywania melodii zapisanych w pliku .mid z użyciem silników wibracyjnych w bardzo... ładnie brzmiący sposób. Spróbuj sił w zgadywaniu zapewne znajomo brzmiących piosenek z gier oraz openingów/endingów. Znane utwory na niestandardowym sprzęcie - czy podołasz wyzwaniu?

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: HexeD

Ślepa Screenówka

Co? Ślepa screenówka? Jak mam widzieć screeny bez patrzenia? Śpieszę wyjaśnić. Konkurs jest dwuosobowy. Podczas gdy jedna osoba siedzi tyłem do projektora, druga patrząc na screen, musi opowiedzieć co na nim widzi i tym samym sprawić by partner z drużyny odgadł o jakie anime chodzi. Brzmi niestandardowo? Przyjdź i spróbuj.

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Ruru

Tabu ale na odwrót: anime edition

Anime Tabu, czyli klasyczna konwnetowa gra polegająca na opisywaniu tytułów bez używania kluczowych dla danego tytułu słów, ale tym razem w wydaniu zupełnie na odwrót - Opisz tytuł bajki, używając tylko kilku ważnych słów!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Pitgram

Takie anime już nie powstanie

Leniwy i perfekcjonistyczny reżyser, 8 lat zawiłej produkcji z wieloma problemami, a ostatecznie nominacja do Oscara. Wszystko to dotyczy najbardziej problematycznego filmu studia Ghibli, jakim jest Księżniczka Kaguya. Jak przebiegał proces jej powstawania, czemu wygląda inaczej niż wszystkie filmy tego legendarnego studia i dlaczego jest ich najlepszym filmem?

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Fantastyczna Karczma

Turniej kółko i krzyżyk "pięć w linii", wersja open-world!

plansza 3x3 to przeżytek! Przekonaj się jak emocjonująca może być gra w kółko i krzyżyk, gdy plansza jest o wiele większa, a do zwycięstwa potrzeba nie trzech, a aż pięciu w linii! Zgnieć intelektem swoich przeciwników i zostań królem kartki w kratkę!

Rodzaj: Turniej
Prowadzący: MeiRin

Turniej time-attack Worms Armageddon na customowych mapach

Co do... Kolejna szansa na rozgromienie oponentów w robaczaną papkę?! Już po tobie! Tym razem przygotowaliśmy dla was jeszcze więcej osobliwych plansz! Ruszmy się! - Beczki i miny same się nie rozsadzą. Pokaż tym tchórzom jak wygląda strzał w dziesiątkę! Tu jestem~!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: yabai & Kyuko

VTuberka śpiewa twoje ulubione piosenki!

Na co jeszcze czekasz? Ta urocza anime dziewczynka chce Ci umilić czas i zaśpiewać na żywo. Na pewno rozpoznasz większość utworów. Dobra zabawa gwarantowana, przyjdź i się przekonaj!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Marie de l'Oeuf

Walka z tradycją, czyli feministyczna rewolucja w mangach shoujo

Jeżeli interesuje Cię historia anime oraz mangi, to jest to panel dla Ciebie. Porozmawiamy sobie o początku obecności yuri i yaoi w mainstreamie, czy jak przemiany kulturowe lat 70tych odcisnęły swój wyraźny ślad w mangach. Omówimy również twórczość autorek znanych jako Year 24 Group, które na zawsze zmieniły mangę shoujo. Dowiedz się, jak rozpoczął się złoty okres w historii mang shoujo!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Zdzichu

Wiedzówka z bajek 2023

Przyjdz i spróbuj odpowiedzieć na pytania z bajek, które wychodziły w 2023 roku! Postać, utwór, a może screen? Sam sprawdz jak uważnie oglądasz sezon!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Wojtuś

Wiedzówka z Ben10

Konkurs wiedzy o Ben 10 to emocjonująca okazja dla fanów serii, by wykazać się swoją wiedzą na temat bohatera, kosmitów oraz świata . W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestnicy zostaną poddani testom, które sprawdzą ich znajomość postaci, miejsc, potworów i różnorodnych aspektów związanych z Benem Tennysonem.

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Hero

Wiedzówka z League of Legends

Jesteś graczem Ligi Legend? Znasz tą grę na wylot? Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie! Przyjdź i przetestuj swoją wiedzę!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: Nikolcia

Windows XP rice and shine (死ね) showcase

Complete with Media Player Classic, WinAmp, custom cursors and 640x480 anime wallpaper. Czyli jak w epoce zeszłej upiększaliśmy komputer. Prezentacja na żywo, z miłością do anime UwU.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Maryushi-san & Kyuko

Wspaniały Świat Daisuke Ishiwatariego - Guilty Gear

Mangi, gry, maszyna pachinko, przez 25 lat świat stworzony przez Daisuke Ishiwatariego inspirowany anime i heavy metalem rozrastał się bez końca. Fabuła złożona z wielu wątków, a także łącząca wiele informacji które ciężko znaleźć bądź zrozumieć bez kontektsu, łącząca się w supeł prawie nie do rozwiązania. Prawie. Na tej prelekcji postaram się to wszystko wytłumaczyć w sposób który pozwoli zrozumieć do końca o co w tym wszystkim chodzi.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Solea

Wychowaj sobie żonę czyli pogadanka o nietuzinkowych anime

Znudziła Ci się nudna, przewidywalna fabuła? Nie boisz się spoilerów? Chcesz podzielić się odczuciami i pogadać o chorych anime? To odpowiedni panel dla Ciebie. Hagrid i Ayu zabiorą Cię w podróż przeglądając fabułę w najbardziej dziwnych bajkach. (Uwaga, panel będzie zawierał nie tylko tematykę żon).

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Hagrid&Ayu

Wydarzenia muzyczne w Japonii i poza nią

Na panelu przedstawię Wam największe wydarzenia muzyczne w Japonii, ale także te poza nią w tematyce muzyki z tego kraju. Dowiecie się jak działają, co je wyróżnia, kto na nich występuje i wiele innych.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Wulgi

Zagrajmy w improwizację!

Lubisz mówić? Interesują cię klimaty improwizowanego aktorstwa? Wykaż się pomysłowością, gdy zasady są bardziej wskazówkami, a "gameplay" ogranicza jedynie twoja wyobraźnia. Jeśli podobały ci się serie jak "Whose Line Is It Anyway?", lub choćby nasi polscy "Spadkobiercy", zapewne skojarzysz klimat. Przyjdź i pobaw się razem z nami.

Rodzaj: Warsztaty
Prowadzący: MeiRin

Zakochanie... a co dalej?

Nużą cię już długotrwałe schadzki nastolatków i ich komedie pomyłek? Szukasz romansu, w którym bohaterowie od dłuższego czasu są już parą i fabuła skupia się na tym jak wspólnie układają sobie życie, czy zmagają z poważniejszymi problemami i próbami, na jakie wystawiany jest ich związek? Wierność małżeńska, łóżkowe sprawy, adopcja i wychowanie dziecka, godzenie pracy z życiem rodzinnym. Jeśli tego oczekujesz od swoich romantycznych chińskich bajek, to jest to panel właśnie dla ciebie!

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Goge

Zakrywana screenówka anime

Kolejna edycja lubianego (mam nadzieję) konkursu, który w sumie jest kolejnym rozpoznawaniem obrazków z anime. Oczywiście jak tytuł wskazuje - obrazki będą pozątkowo zakryte i poczynania drużyn zadecydują o tym jak łatwo będzie zgadnąć co to. Jeśli macie dosyć testów szybkości to też konkurs dla was - każdy ma szanse na odpowiedź - liczy się tylko jak bardzo zakryty obrazek odgadniesz!

Rodzaj: Konkurs
Prowadzący: otoshigami

Zgniłe bajki czyli o anime, których lepiej nie oglądać

W internecie istnieje wiele list i rankingów najlepszych anime kiedykolwiek. Co gdybyśmy przewrócili wszystkie te wyliczanki do góry nogami i sprawdzili najgorzej oceniane japońskie animacje? Wkroczmy razem w świat anime, których grafika wytopi nasze gałki oczne, fabuła przyprawi nas o migrenę, a na wspomnienie bohaterów obudzimy w sobie pradawną agresję.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Tlen

Złapał niedosyt po "Oshi no Ko"? Więcej idolek TYLKO TUTAJ.

W przeciągu ostatniego półrocza piosenkę "Idol" zespołu YOASOBI słyszał chyba każdy, a powiązane z nią anime "Oshi no Ko" zdobyło wyżyny popularności, co otworzyło wrota do zwiększenia zainteresowania kulturą idolkową również i w Polsce. Do Ciebie też to trafia? Potrzebujesz więcej idolek w swoim życiu? Zatem wyśmienicie - ta prelekcja jest właśnie tą, którą koniecznie musisz odwiedzić.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Nishii & torcia

Zombie świata - Ameryka - Japonia

Czym jest zombie każdy widzi... Ale czy na pewno? Popkultura prezentuje cały wachlarz zombiaków o przeróżnych cechach. Szczególnie w Japonii.

Rodzaj: Prelekcja
Prowadzący: Wiktoria

OSTATNIE ARTYKUŁY:

featured image

Dla Rodzica

featured image

O Wydarzeniu

featured image

Mój pierwszy konwent